Nagroda

Prestiżowa nagroda przyznawana uczonym za wybitne usiągnięcia na polu teologii.

LAUREACI Nagrody Ratzingera

 

2011

30 czerwca w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie, Benedykt XVI po raz pierwszy wręczył Nagrodę Ratzingera trzem uczonym z teologii.  

  • Manilo Simonetti (1926), Profesor Historii chrześcijaństwa na rzymskim Uniwersytecie La Sapienza i na Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. 
  • Olegario Gonzales de Carderal ( 1934), święcenia kapłańskie 1959, Profesor Teologii dogmatycznej i kierownik katedry „Domingo de Soto” na Papieskim Uniwersytecie w Salamance.
  • Maximilian Heim (1961), Cysters, święcenia kapłańskie 1988, opat klasztoru w Heiligenkreuz oraz Profesor Teologii fundamentalnej i dogmatycznej na Uniwersytecie w Heiligenkreuz.

 

2012

Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się 20 października w Sali Klementyńskiej w obecności Benedykta XVI, w czasie trwającego XIII Ogólnego Spotkania Synodu Biskupów.

  • Remi Brage (1947), Profesor Filozofii średniowiecznej i arabskiej na Uniwersytecie Pantheon-Sorbone oraz Profesor Filozofii Religi europejskich na Uniwersytecie Ludwig-Maximilian w Monachium.
  • Brian E. Daley (1940), Jezuita, święcenia kapłańskie 1970, Profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame (Indiana, USA)

 

2013

Papież Franciszek wręczył „Nagrodę Ratzingera” 26 października na zakończenie Sympozjum „Ewangelie: historia i chrystologia. Poszukiwania Józefa Ratzingera”,

  • Richard A. Burridge (1955), święcenia kapłańskie w Kościele Anglikańskim 1986, Dziekan King’s College w Londynie gdzie również jest Profesorem Interpretacji Biblijnej.
  • Christian Schaller (1967), Zastępca Dyrektora Instytutu Papieża Benedykta XVI w Ratyzbonie, któremu powierzono publikację Opera Omnia J. Ratzingera - Benedykta XVI.

 

2014

Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się 22 listopada w Pałacu Apostolskim w obecności Papieża Franciszka

  • Anne-Marie Pelletier (1946), Profesor Pisma Świętego i Hermeneutyki Biblijnej na Fakultecie Notre Dame w Seminarium w Paryżu.
  • Waldemar Chrostowski (1951), święcenia kapłańskie 1976, Profesor Egzegezy Starego Testamentu i Teologii na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Książki

Benedykt XVI Nauczyciel i pielgrzym, ks. Zygmunt Zieliński

Zakończony w niespodziewany sposób pontyfikat papieża Benedykta XVI skłania do pierwszych podsumowań, ocen i refleksji. Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, otwiera przed nami papieskie drogi, papieską myśl i sposób...

Chrystus daje wszystko Teologia miłości Benedykta XVI, Pascal Ide

Wydaje się, że papież Benedykt XVI często bywa niedoceniany, co jest między innymi wynikiem nieznajomości jego myśli teologicznej. W książce Chrystus daje wszystko Pascal Ide w przystępny sposób wykłada teologię...

Mój brat Papież, George Ratzinger

Kiedy na placu Świętego Piotra padły słowa Habemus papam! (...) Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Ratzinger!, Georg poczuł wielkie przygnębienie. Tak wielkie, że następnego ranka nie odebrał telefonu od swojego brata -...

Ratzinger na celowniku Dlaczego go atakują

Nauczanie Benedykta XVI o rozumie ludzkim, konsekwentna krytyka gospodarki pozbawionej etyki, odwaga w piętnowaniu tego co złe, także w samym Kościele, przysparzają mu więcej wrogów niż zwolenników. Książka Ratzinger na celowniku...

Orędzia i Przemówienia

Prawdziwe prawo jest nieodłączne od sprawiedliwości

Przemówienie do Trybunału Roty Rzymskiej - 21.01.2012

Milczenie i słowo drogą ewangelizacji

Orędzie na XLVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2012 r, wydane 24.01.2012

Priorytetem jest odnowa wiary

Przemówienie do uczestników zgromadzenia plenarnego Kongregacji Nauki Wiary, 27.01.2012

Partnerzy

1

2

3

4

5

6

7

Ostatnie zdjęcia

ozio_gallery_jgallery

Media

serwispapieski 2

ekai

przewodnik katolicki

diecezja bydgoska