Home

p. Franciszek i Benedykt XVI

Potrzebujemy państw narodowych, Europa musi wrócić do źródeł prawa, relatywizm to nowy totalitaryzm naszych czasów - mówili uczestnicy konferencji naukowej dot. nauczania kard. Józefa Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI.

Konferencję z okazji obchodów w Polsce 90. rocznicy urodzin Benedykta XVI honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda, a udział w niej biorą m.in. prefekt Kongregacji Nauki i Wiary kard Gerhard Muller, przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover.

Specjalne przesłanie do uczestników spotkania wystosował papież Franciszek oraz sam jubilat. Franciszek wyraził swoje uznanie "dla inicjatywy mającej na celu poznanie dzieła" jego poprzedniego i życzył, by konferencja wzbudziła "nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu między państwem, a Kościołem".

Benedykt XVI w odczytanym liście napisał, że temat konferencji dotyczy problemu, który jest kluczowy dla przyszłości Europy. "Zestawienie między pojęciami radykalnie ateistycznego państwa i powstaniem państwa radykalnie religijnego wśród ruchów muzułmańskich, prowadzi nasze czasy do sytuacji wybuchowej, której skutków doświadczamy każdego dnia. Te radykalizmy wymagają pilnie, byśmy rozwinęli przekonywujące pojęcie Państwa, które udźwignie konfrontację między tymi wyzwaniami i pomoże je przekroczyć" - napisał.

Papież-emeryt dodał, że "w udrękach ostatniego półwiecza, z Biskupem-Świadkiem Kardynałem Wyszyńskim i ze świętym Papieżem Janem Pawłem II, Polska dała ludzkości dwie wielkie postaci, które nie tylko reflektowały nad tym problemem, ale niosły w sobie cierpienia i żywe doświadczenie i dlatego nadal wskazują drogi ku przyszłości."

Swoje błogosławieństwo przekazał także Ojciec Święty Franciszek, który jednocześnie życzył, by "spotkanie wzbudziło nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu pomiędzy Państwem a Kościołem w perspektywie budowania cywilizacji miłości".

O tym, że warto korzystać ze wskazań kard. Ratzingera przekonywał m.in. w swoim wystąpieniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślał, że udział w konferencji traktuje jako "zobowiązanie do sprostania wyzwaniom, jakie stawia przed nami współczesna, polityczna rzeczywistość". Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaznaczył, że "bogactwo, precyzja i przejrzystość nauczania" kard. Ratzingera sprawia, że ma ono znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale i dla świata, a szczególnie współczesnej Europy. Mówił, że chciałby, abyśmy dziś w Europie wrócili do źródeł prawa i stosowali się do norm etycznych otaczając każdą istotę ludzką "należnym szacunkiem od poczęcia do naturalnej śmierci".

Z wyrazistym przesłaniem wystąpił przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover. Podkreślał wspólnotę naszych narodów, mówiąc, że Polacy i Węgrzy wielokrotnie byli zagrożeni, cierpieli m.in. przez zniewolenie państw totalitarnych, ideologie nazizmu i socjalizmu. Jego zdaniem dzisiaj rodzi się kolejny totalitaryzm - relatywizm, który zabija pojęcie prawdy, a za wrogów uznaje naród, rodzinę. Kover podkreślał, że musimy chronić rodzinę, a podstawy naszego społeczeństwa muszą stanowić wartości chrześcijańskie.

 

Książki

Benedykt XVI Nauczyciel i pielgrzym, ks. Zygmunt Zieliński

Zakończony w niespodziewany sposób pontyfikat papieża Benedykta XVI skłania do pierwszych podsumowań, ocen i refleksji. Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, otwiera przed nami papieskie drogi, papieską myśl i sposób...

Chrystus daje wszystko Teologia miłości Benedykta XVI, Pascal Ide

Wydaje się, że papież Benedykt XVI często bywa niedoceniany, co jest między innymi wynikiem nieznajomości jego myśli teologicznej. W książce Chrystus daje wszystko Pascal Ide w przystępny sposób wykłada teologię...

Mój brat Papież, George Ratzinger

Kiedy na placu Świętego Piotra padły słowa Habemus papam! (...) Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Ratzinger!, Georg poczuł wielkie przygnębienie. Tak wielkie, że następnego ranka nie odebrał telefonu od swojego brata -...

Ratzinger na celowniku Dlaczego go atakują

Nauczanie Benedykta XVI o rozumie ludzkim, konsekwentna krytyka gospodarki pozbawionej etyki, odwaga w piętnowaniu tego co złe, także w samym Kościele, przysparzają mu więcej wrogów niż zwolenników. Książka Ratzinger na celowniku...

Orędzia i Przemówienia

Prawdziwe prawo jest nieodłączne od sprawiedliwości

Przemówienie do Trybunału Roty Rzymskiej - 21.01.2012

Milczenie i słowo drogą ewangelizacji

Orędzie na XLVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2012 r, wydane 24.01.2012

Priorytetem jest odnowa wiary

Przemówienie do uczestników zgromadzenia plenarnego Kongregacji Nauki Wiary, 27.01.2012

Partnerzy

1

2

3

4

5

6

7

Ostatnie zdjęcia

ozio_gallery_jgallery

Media

serwispapieski 2

ekai

przewodnik katolicki

diecezja bydgoska