Home

33490658990 739d800f5e zZ okazji 90. urodzin Benedykta XVI w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 19 kwietnia odbędzie się konferencja naukowa poświęcona koncepcji państwa w nauczaniu Papieża-Seniora. Gościem współorganizowanej przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera, Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski i Sejm RP sesji będzie prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller.

„Koncepcja państwa to temat ważny i bardzo aktualny” – podkreślił wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki. Jego zdaniem dzieła Benedykta XVI inspirują do modelu współdziałania Kościoła i państwa nie tylko w kwestiach społecznych i politycznych, ale też gdy chodzi o duchowe przenikanie się wiary. Wicemarszałek przypomniał, że 90. urodziny papieża seniora zbiegają się z obchodzoną w tym roku 60. rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich i z namysłem, jaki towarzyszy przedstawicielom organizacji europejskich, co do dalszego sposobu funkcjonowania Unii Europejskiej.

„Chcemy pogłębiać nauczanie Benedykta XVI, najbliższego współpracownika Jana Pawła II. Jego spuścizna jest kontynuacją tego wybitnego pontyfikatu” – podkreślił ks. Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Josepha Ratzingera. Zaznaczył, że temat konferencji – „Koncepcja Państwa w perspektywie nauczania kard. J. Ratzingera – Benedykta XVI” – był osobiście konsultowany z Papieżem-Seniorem.

Podczas konferencji 19 kwietnia, która odbędzie się w Sekretariacie Episkopatu w Warszawie, referat wygłoszą m.in. prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller, metropolita wrocławski abp Józef Kupny i ks. prof. Krzysztof Góźdź z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przybyłych gości powita przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

W spotkaniu wezmą udział: marszałkowie Sejmu – Marek Kuchciński i Senatu – Stanisław Karczewski oraz minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska. Przesłania z okazji rocznicowej konferencji skierują do zebranych również przewodniczący: Bundestagu – Norbert Lammbert i Zgromadzenia Narodowego Węgier – László Kӧvér.

Inicjatywa, nad którą honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda, wpisuje się w międzynarodowy program obchodów 90. urodzin Benedykta XVI, które w czwartek 6 kwietnia rozpoczęły się w Rzymie. Tego dnia w tamtejszym Instytucie Patrystycznym Collegium Agustinianium zaprezentowana została Księga Jubileuszowa „Cooperatores Veritatis”. Publikacja, wydana przez oficynę Libreria Editrice Vaticana powstała z okazji przypadającej 16 kwietnia 90. rocznicy urodzin Benedykta XVI. Jest to dzieło zbiorowe wszystkich dotychczasowych laureatów przyznawanej od 2010 roku Nagrody im. Ratzingera. Autorem jednego z zamieszczonych tam esejów, zamieszczonych w księdze jest polski biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, który Nagrodę przyznawaną najwybitniejszym teologom, otrzymał w 2014 roku.

źródło: episkopat.pl

program konferencji: program

Książki

Benedykt XVI Nauczyciel i pielgrzym, ks. Zygmunt Zieliński

Zakończony w niespodziewany sposób pontyfikat papieża Benedykta XVI skłania do pierwszych podsumowań, ocen i refleksji. Książka, którą oddajemy do rąk czytelników, otwiera przed nami papieskie drogi, papieską myśl i sposób...

Chrystus daje wszystko Teologia miłości Benedykta XVI, Pascal Ide

Wydaje się, że papież Benedykt XVI często bywa niedoceniany, co jest między innymi wynikiem nieznajomości jego myśli teologicznej. W książce Chrystus daje wszystko Pascal Ide w przystępny sposób wykłada teologię...

Mój brat Papież, George Ratzinger

Kiedy na placu Świętego Piotra padły słowa Habemus papam! (...) Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Ratzinger!, Georg poczuł wielkie przygnębienie. Tak wielkie, że następnego ranka nie odebrał telefonu od swojego brata -...

Ratzinger na celowniku Dlaczego go atakują

Nauczanie Benedykta XVI o rozumie ludzkim, konsekwentna krytyka gospodarki pozbawionej etyki, odwaga w piętnowaniu tego co złe, także w samym Kościele, przysparzają mu więcej wrogów niż zwolenników. Książka Ratzinger na celowniku...

Orędzia i Przemówienia

Prawdziwe prawo jest nieodłączne od sprawiedliwości

Przemówienie do Trybunału Roty Rzymskiej - 21.01.2012

Milczenie i słowo drogą ewangelizacji

Orędzie na XLVI Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2012 r, wydane 24.01.2012

Priorytetem jest odnowa wiary

Przemówienie do uczestników zgromadzenia plenarnego Kongregacji Nauki Wiary, 27.01.2012

Partnerzy

1

2

3

4

5

6

7

Ostatnie zdjęcia

ozio_gallery_jgallery

Media

serwispapieski 2

ekai

przewodnik katolicki

diecezja bydgoska